Поради лікаря

Обережно кір!

Кір – вірусна інфекція, для якої характерна дуже висока сприйнятливість. Якщо людина не хворіла корі або не була щеплена від цієї інфекції, то після контакту з хворим зараження відбувається практично в 100% випадків. Вірус кору відрізняється дуже високою летючістю. Вірус може розповсюджуватися по вентиляційних трубах і шахтах ліфтів – одночасно захворюють діти, що проживають на різних поверхах удома. Період від контакту з хворим кором і до появи перших ознак хвороби триває від 7 до 14 днів.

Захворювання починається з виразного головного болю, слабості, підвищення температури до 40 градусів С. Трохи пізніше до цих симптомів приєднуються нежить, кашель і практично повна відсутність апетиту. Дуже характерний для кору поява кон'юнктивіту – запалення слизистої оболонки очей, яке виявляється світлобоязню, сльозотечею, різким почервонінням очей, а в подальшому – появою гнійного відокремлюваного. Ці симптоми продовжуються від 2 до 4 днів. На 4 день захворювання з'являється висип, який виглядає, як дрібні червоні плямочки різних розмірів (від 1 до 3 мм в діаметрі), з схильністю до злиття. Висип виникає на обличчі і голові (особливо характерна поява її за вухами) і розповсюджується по всьому тілу на протяг 3 - 4 днів. Для кору дуже характерний те, що висип залишає після себе пігментацію (темні плямочки, що зберігаються декількох днів), яка зникає в тій же послідовності, як з'являється висип. 
При захворюванні корі можуть виникати досить серйозні ускладнення. До їх числа входять запалення легенів (пневмонія), запалення середнього вуха (отит), а іноді і таке грізне ускладнення як енцефаліт (запалення мозку).

Необхідно пам'ятати про те, що після перенесеного кору протягом достатньо тривалого періоду часу (до 2-х місяців) наголошується пригноблення імунітету, тому дитина може захворіти яким-небудь простудним або вірусним захворюванням, тому потрібно оберігати його від надмірних навантажень, по можливості – від контакту з хворими дітьми. Після кору розвивається стійкий довічний імунітет. Що всі перехворіли корі стають несприйнятливі до цієї інфекції. 

Єдиним надійним захистом від захворювання є вакцинація проти кору, який включений в Національний календар щеплень

профілактика ГРВІ

Одним з найбільш поширених діагнозів в медичній картці дитини є ГРВІ - гостре респіраторне вірусне захворювання. Вірусів існує безліч, небезпечні ж ці захворювання своїми ускладненнями, серед яких часто зустрічаються пневмонія і бронхіт. Щоб не допустити зниження імунітету внаслідок частих хвороб, необхідно вживати профілактичних заходів для попередження захворювань. Особливо важлива комплексна профілактика ГРВІ у дітей, що дає максимальний ефект.

Основними заходами профілактичного комплексу є загартовування, застосування лікарських засобів, фітонцидів, проведення гігієнічних заходів, а також вакцинація.

Профілактика ГРВІ у дітей за допомогою лікарських засобів

Дитячі комплексні вітамінні препарати рекомендується приймати двічі на рік курсами. Вони створюють оптимальний баланс вітамінів і мінеральних речовин, які потрібні юному організму. Можна давати дитині імуномодулюючі препарати, що активізують у зростаючому організмі вироблення інтерферонів (білків, основною специфікою яких є протидія вірусам). Вони допомагають зміцнити слабкий імунітет, забезпечити якісну профілактику ГРВІ у дітей. Необхідно дорослим також подбати і про зміцнення власного імунітету і постаратися виключити близькі контакти дитини з хворими людьми.

Дитячі вітаміни для найменших випускаються у вигляді сиропів з фруктовими або ягідними смаками. Перед тим, як почати давати дитині повну дозу, потрібно дати тільки кілька крапель, щоб поспостерігати за реакцією, тому що сироп може спровокувати діарею і алергію. Якщо негативних реакцій немає, значить, препарат дитині підходить.

Профілактика ГРВІ у дітей загартовуванням

Дуже корисні регулярні гартують процедури. Однією з найпростіших процедур є ходіння босоніж. Добре впливає на стимуляцію біологічно активних точок дитини ходіння по піску, жорсткому килиму, циновки, дрібним камінню, гальці. Організм стає більш міцним, захищеним від зовнішніх несприятливих впливів. Профілактика ГРВІ у дітей полягає також у обтирання, обливання ніг холодною водою, контрастному душі з повільним збільшенням температури.

Загартовування краще починати з дитячого віку. Звичайно, не варто, як за старих часів на Русі при хрещенні, кидати новонародженого в ополонку, але поступово знижувати температуру води у ванні при щоденному купанні цілком припустимо. Рекомендується також наприкінці купання обливали дитини з голови до ніг холодною водою з глечика з наступним швидким і активним розтиранням рушником, але цю процедуру можна проводити з вже досить загартованим малюком.

Корисно часто гуляти з дитиною на свіжому повітрі, особливо в зелених районах біля річки чи в саду. Навіть взимку потрібно знайти можливість перебувати на вулиці хоча б по півгодини двічі на день, а в теплу пору року дитина повинна проводити на повітрі велику частину дня. Щоліта, починаючи з дворічного віку, малюка рекомендується вивозити на море або в гори.

Проведення гігієнічних заходів

Відмінно допомагає видалити механічно з поверхні долонь дитини віруси звичайне миття рук після відвідування громадських місць, перед їжею. Мило бажано використовувати дитяче або господарське. Слід привчити дітей промивати ніс і полоскати горло після повернення додому під час сезонних епідемій, тоді лікувати ГРВІ не доведеться. Можна зробити звичайний сольовий розчин і закопувати їм носа перед виходом на вулицю і після повернення з місць великого скупчення людей, так само можна чинити з готовими дитячими аптечними розчинами.

Активна профілактика вірусів

У періоди сезонних сплесків ГРВІ потрібно використовувати природні джерела корисних для здоров'я фітонцидів. Іноді для профілактики в кімнатах досить розкласти розрізані шматочки цибулі і часточки часнику. Також завоювали довіру батьків у цьому плані аромалампи з маслами евкаліпта, ялиці, сосни, випаровувальними при горінні. Таку лампу можна поставити в кімнаті дитини і включати ненадовго в сезон захворювань, але перед процедурою краще порадитися з лікарем, щоб уникнути ризику виникнення алергії. Протипоказана подібна лампа і немовлятам до року.

Існують у продажу і лампи зі шматків солі, що працюють в режимі нічника. При нагріванні лампа робить повітря в приміщенні схожим на морський. На таку лампу також можна капнути трохи ароматичної олії, наприклад, евкаліпта, щоб посилити профілактичний ефект.

Необхідно хоча б два рази на день ретельно провітрювати кімнати, а якщо повітря сухе і вологість низька, то потрібно користуватися зволожувачами. Корисні також спеціальні іонізатори повітря, що допомагають створити ефект перебування на морському березі або в горах.

Специфічна активна імунізація

Можливості вакцинопрофілактики вірусних респіраторних інфекцій обмежені імунізацією проти вірусів грипу.

Вакцинація проводиться або живими, або інактивованих вакцинами. Сучасні вакцини проти грипу є тривалентними, містять штами (або антигени) всіх трьох актуальних вірусів грипу. Потрібно врахувати, що щеплення повинні проводитися відповідно до строгих офіційними рекомендаціями. Протипоказаннями до вакцинації є алергія на білок курячого яйця, важкі реакції в анамнезі на імунізацію проти грипу, непереносимість аміноглікозидів, гострі захворювання, лихоманка, загострення хронічних хвороб.

Використання живих грипозних вакцин останнім часом здійснюється значно рідше. Офіційно вони дозволені до застосування тільки дітям старше трьох років. Значно частіше сьогодні використовують грипозні інактивовані вакцини: розщеплені, цільновіріонні і субодиничні.

Враховуючи відсутність проти ГРВІ вакцин негріппозной етіології, попередження цих захворювань здійснюється засобами неспецифічної імунопрофілактики (імуномодуляторами бактеріального походження, інтерферонами, індукторами ендогенного інтерферону, тимических похідними, синтетичними пептидами). Також широко застосовуються фітоадаптогени легкого імуномодулюючої ефекту (похідні ехінацеї, кореня солодки, заманихи) та мікроелементний-полівітамінні комплекси.

Останнім часом для профілактики ГРВІ у дітей все частіше застосовуються імуномодулятори різного бактеріального походження. Даний клас представлений наступними препаратами: високоочищеними бактеріолізатамі, мембранними фракціями і рибосомальні-протеоглікановие комплексами. Потрібно враховувати, що дія бактеріолізатов і рибосомальних імуномодуляторів активує не тільки неспецифічний захист (макрофаги, інтерферон), але і сприяє формуванню особливого муконазального імунітету, має ад'ювантним ефектом. Тому планову протигрипозну імунізацію рекомендується проводити при прийомі даних препаратів, особливо це актуально для часто хворіють вірусними застудами дітей.

Закінчуючи розгляд питання, присвяченого останнім можливостям сучасної профілактики ГРВІ у дітей, потрібно особливо виділити, що ефективне зниження захворюваності досягається лише при системному дотриманні цілого комплексу профілактичних заходів. Обов'язковими слід вважати строгий протиепідемічний режим, адекватний розпорядок дня і харчування, загальнозміцнюючі заходи, раціональну імунопрофілактику. Її найбільший ефект досягається при поєднанні неспецифічних засобів і протигрипозної вакцинації.

Щеплення

ШАНОВНІ БАТЬКИ!

Доводимо до відома, що згідно Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" (ст.12 і 15) та Закону України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення" (ст. 27), з метою запобігання захворюванням на туберкульоз, поліомієліт, дифтерію, кашлюк, працець та кір в Україні профілактичні щеплення є обов'язковими.

Питання про відвідування дошкільного закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією при закладі охорони здоров'я (наказ МОЗ України від 24.03.2016 № 234)

Бережіть здоров'я з дитинства!

оздоровлення

Оздоровлення дітей влітку

Здорове дитинство - це національне багатство країни. Від цього залежить здоров'я наступних поколінь. Для збереження і зміцнення здоров'я величезне значення має активний відпочинок і, перш за все, на повітрі.  Людський організм століттями знаходився серед природи і всі його фізіологічні процеси розвивалися і удосконалювалися саме в цих умовах . Перебування в погано провітрюваному приміщенні з підвищеною температурою повітря, тим більше перед телевізором, не сприяє зняттю втоми.

 Активний відпочинок на відкритому повітрі підвищує розумову працездатність і знижує захворюваність органів дихання. Спортивні ігри та фізичні вправи мають тренувальний вплив на нервову, м'язову і серцево-судинну системи. У збереженні здоров'я і його зміцненні велике значення має стан нервової системи, яка регулює діяльність всіх внутрішніх органів, має великий вплив на захисні сили організму, обмін речовин, працездатність та інші процеси.

Для збереження і зміцнення здоров'я, просто необхідно літнє оздоровлення, відпочинок. У цей час проводьте для дитини комплекс заходів, які сприяють підвищенню стійкості організму до впливу зовнішнього середовища. Не забувайте про загартовування. Адже загартовування сприяє зниженню захворюваності дітей на ГРЗ, а також грипом, ангіною, які нерідко приводять до ускладнень на серці, легенях та інших внутрішніх органах.

 Важливий чинник, який сприяє оздоровленню і зміцненню здоров'я дітей правильне харчування.

 Враховуючи особливості зростаючого організму, більш інтенсивний основний обмін речовин, постійну побудову нових клітин, велику рухливість, за харчуванням дитини потрібно ретельно стежити, так щоб воно обов'язково було раціональним, повноцінним. Їжа дитини повинна готуватися зі свіжих, найбільш цінних в живильному відношенні продуктів тваринного і рослинного походження. Дитина повинна вживати більше овочів, фруктів, кисло-молочних продуктів.

 Для того, щоб мати повноцінне здоров'я, слід пам'ятати, що завтра починається сьогодні, і піклуватися про нього треба постійно.

 

 

Обережно грип!

Грип – це вірусне захворювання, що розпочинається раптово і бурхливо, супроводжується лихоманкою, головними, м’язовими, суглобним болями, підвищеною температурою.
Інфікуватися можна не тільки при чханні і кашлі хворого та користуючись його речами, але й перебуваючи в приміщенні чи транспорті, де нещодавно знаходився хворий.
Хвороба перемагає тих, у кого недостатньо сильний імунітет. Тому, щоб не захворіти на грип у період епідемічного підвищення цього захворювання, слід вдаватися до ефективних профілактичних заходів:

  • зробити щеплення від грипу у поліклініках за місцем проживання;
  • звести до мінімуму відвідування місць з масовим перебуванням людей;
  • перед виходом з дому треба змазувати слизові оболонки носа 0,25% оксоліновою маззю;
  • використовувати марлеву (4 шарову) маску для захисту рота і носа під час перебування в транспорті та при спілкуванні з людьми;
  • провітрювати якомога частіше приміщення та проводити вологе прибирання;
  • часто та ретельно мити руки з милом або використовувати вологі серветки, що містять у своєму складі спирт.

Грип небезпечний своїми ускладненнями: запаленнями легенів, середнього вуха, гайморових пазух, бронхітами, враженням нирок, мозку, серця та інших органів. Він особливо небезпечний для дітей, людей похилого віку, хронічно хворих.
Якщо ви захворіли, необхідно залишитися вдома, негайно викликати лікаря та дотримувати всі його рекомендації.
Обов’язково ізолюйте хворого від інших членів сім’ї, виділіть йому окремий посуд та речі особистої гігієни.

Кожна дитина – це неповторна індивідуальність, яка має право на любов та повагу!

twittergallerycontact